Siedem grzechów głównych

7. Lenistwo

Bóg nakazuje nam modlić się i pracować.

Pan Bóg stworzywszy człowieka, chciał, by był on szczęśliwy. Dlatego osadził go w raju i kazał mu w nim pracowavć: uprawiać ogród (Rodz. 2.15). A więc źródłem szczęścia dla człowieka jest praca.

Gdy człowiek zgrzeszył, a Bóg wypędził go z raju, nakaazał, by człowiek w pocie czoła pracował na swój chleb. (Rodz. 3.17-19), aby swój grzech naprawił. A więc praca służy wyzwoleniu człowieka z grzechu.

O wadze pracy świadczy to, że Bóg ostro potępia odpowiedzialnych za bezrobocie (Amos 8.4-8).

Jezus Chrystus nakazu pracy nie odwołuje. Przed uczynieniem cudów poleca człowiekowi spełnić choćby drobną czynność (napełnić stągwie wodą, zarzucić sieci). W wielu przypowieściach odwoływał się do pracy ludzkiej ( Mt 13.1-8, Mt 20.1-15, Mt 21.28-32). Potępia leniwe sługi, pijące pod nieobecność pana. Każe sumienne wykorzystywać z pożytkiem swe talenty (Mt 25.14-30).

Święty Apostoł Paweł napisał, że kto nie chce pracować, nie powinien jeść (2 Tes. 3.10) .

W Starym Testamencie pisze prorok, że kobieta pracowita jest ozdobą domu. Pisze też, że dziecko kochające rodziców ulży im wykonując za nich domowe prace.

Lenistwo natoimast jest grzechem i brzydotą oraz oznaką braku miłości bliźniego.

Pan Bóg nakazał człowiekowi pracować, poniewaź go kocha.

Jeżeli bowiem nie myje się talerzy, tylko zostawia do następnego dnia, to w resztkach jedzenia mnożą się bakterie, w tym bakterie chorobotwórcze, od których można przy następnym posiłku zapaść na ciężką chorobę.

Jeżeli nie myje się zlewu w kuchni, to myjąc w nim cokolwiek nie pozbywamy się bakterii, tylko bakterie ze zlewu przenosimy na talerze.

Jeżeli nie myje się zlewów i wanny, to jak można być czystym po kąpieli ?

Jeżeli nie myje się rąk, to można się zarazić podczas jedzenia. Jest też choroba oczu zwana "chorobą brudnych rąk", którą się dostaje pocierając oczy brudnymi rękoma.

Jeżeli nie myje się zębów, to z ust cuchnie, a zęby się psują (próchnica) i będą mocno bolały.

Jeżeli nie myje się nóg, nie zmienia codziennie majtek, to człowiek staje się cały śmierdzący.

Jeżeli brudne ubrania (które od ostatniego prania nosiło się na sobie) nie wypierze się, tylko wsadzi np. do szafy albo walają się gdzieś po podłodze, to wtedy resztki potu na ubraniach są spożywane przez bakterie gnilne, ubranie zaczyna śmierdzieć tak, że jedno pranie już nie wystarczy, a od tego ubrania można zarazić się chorobą. Inne ubrania na tej samej półce, te czyste, też zaczynaj śmiedzieć i wszystko jest do prania. Cała praca przy ich praniu zmarnowana.

Jeżeli nie ściera się kurzu z mebli, parapetów, drzwi itd., to bardzo brzydko wyglądają meble, a kurz może spowodować tzw. mechaniczne zapalenie oskrzeli lub płuc albo wywołać uczulenie na poyłki kurzu. Kurz jest także siedliskiem bkterii chorobotwórczych.

Jeżeli nie myje się podłogi, to gromadzi się na niej kurz, robią się tzw. koty, podczas przechodzenia po podłodze wzbijaja się tumany kurzu i człowiekl może zapaść na wyżej wspomniane choroby. Podłogę trzeba terż myć pod meblami. Jeżeli się nie sprząta kurzu, to może zasiedlić się wszelkiego rodzaju roibactwo (np. mrówki, karaluchy), które uważają miejsca nie myte za azyl spokoju, gdzie im nic nie przeszkadza.

Jeżeli nie wynosi się systematycznie kubła ze śmieciami, to robactwo może poczuć zapasch dobrego dla nich jedzonka i na dobre się zadomowić.

Trzeba myć i usuwać wszelki brud, gdziekolwiek wystąpi on w mieszkaniu. Jest to bowiem zawsze źródło pokarmu dla zarazków, a więc i hodowla chorób.

Trzeba zawsze utrzyywać porządek na półkach. Bałagan to przytulne miejsce dla gromadzenia się kurzu, brudu, a także miejsce, gdzie gubią się bez przerwy różne rzeczy. Człowiek pamięta, gdzie co może być,m jeżeli zawsze odkłada każdą rzeczz na to samo miejsce. Jeżeli rzecz jest w bałaganie, too za każdym razem trzeba jej szukać, a przy okazji przekłada się w inne miejsce inne rzeczy, któred potem znowu trzeba szukać.

Ubrania powinny być zawsze po praniu prasowane. Prasowanie zabija bakterie (przez wysoką temperaturę). Dotyczy to zwłaszcza chusteczek do nosa. Poza tym ubranie wyporasowane wygląda ladniej niż pomięte. Spodnie należy prasować częściej, aby miały przyzwoite kanty.

Ubrania, bielizna i pościel powinny być zawsze prane na bieżąco. Leżąc na kupie są trawione przez bakterie gnilne, które nie tylko powodują brzydki zapach, ale także niszczą tkaninę.

Buty należy pastować codziennie. Bez pastowania buty się niszczą, pękają. Buty pastowane wyglądają pieknie, dobrze świadcza o tym, co je nosi, nie przepuszczają wody, nie przemakają w śniegu. Czyszczenie butów polega na: wyczyszczeniu z kurzu, zapastowaniu i wyglancowaniu.

Po powrocie ze szkoły należy szybko zasiąść do lekcji i je odrabiać. Po przyjściu ze szkoły jeszcze pamiętamy, co mówiła nauczycielka, więc możemy sz7ybko wszystko odrobić. Odrabianie wieczorem albo innego dnia to po pierwsze ryzyko zapomnienia, o co chodziło, bezustanne wewnętrzne (czasem nawet nieświadome) przygnębienie tym, że jeszcze się nie odrobiło lekcji.

Przed spaniem należy ubrania ładnnie układać na swoją kupkę. Wtedy rano nie trzeba nic szukać, a ubrania nie wyglądają tak, jakby je ktoś z tyłka wyjął.

Praca w domu, schylanie się, by podnieść papierek, układanie na półkach, mycie podłogi, talerzy, prasowanie, ścieranie kurzu to najlepsza gimnastyka na świecie. Nie trzeba wtedy chodzic na aerobik, robić kuracji odchudzających itd., aby być zgrabnym, wiotkim, wygimnastykowanym, silnym, mieć piękne palce itd. Praca w domu bardzo dobrze zastępuje rozrywkę, czyni człowieka radosnym, zadowolonym, uśmiechniętym. Człowieka rozpiera wtedy Boża radość.

Dziecko leniwe jest zgarbione, niemrawe, znudzone życiem, nie potrafi się niczym cieszyć.

Ręka gorliwych zdobędzie władzę, a leń pracować musi pod batem. (Ks.Przysłów 12:24)

Pragnienie uśmierca leniucha, bo jego rękom nie chce się pracować. (Ks.Przysłów 21:25)

Ręka leniwa sprowadza ubóstwo, ręka zaś pilnych wzbogaca. (Ks.Przysłów 10:4)

Czym ocet dla zębów, a dym dla oczu, tym leniwy dla tych, którzy go wysłali. (Ks.Przysłów 10:26)

Serce leniwego czeka bez skutku, a pilnych zamiary stale się spełniają. (Ks.Przysłów 13:4)

Jak żywopłot z ciernia, tak droga leniwych, ścieżka uczciwych jest wyrównana. (Ks.Przysłów 15:19)

Leniwy wyciągnie rękę do misy, ale do ust jej nie doprowadzi. (Ks.Przysłów 19:24)

Nie pracuje leniwy w jesieni, więc w żniwa darmo szuka plonu. (Ks.Przysłów 20:4)

Leniwiec przyrównany będzie do obłoconego kamienia, a każdy zagwiżdże nad jego hańbą. (Mądrość Syracha (w) 22:1)

Leniwiec przyrównany będzie do krowiego nawozu, każdy, kto go podniesie, otrząśnie rękę. (Mądrość Syracha (w) 22:2)



Ksiądz Jacek